Higiena jamy ustnej

Przekonanie pacjentów o tym, że aby mieć zdrowe zęby trzeba często chodzić do dentysty jest błędne. Najważniejsze dla zdrowia jamy ustnej są czynności, które pacjent wykonuje systematycznie w domu. Żaden lekarz nie zastąpi codziennej właściwej higieny uzębienia, a tylko taka dbałość gwarantuje utrzymanie zdrowych i żywych zębów do późnej starości.

Nie myjąc zębów oddajemy pole bakteriom, które powodują próchnicę, paradontozę, atakują stawy, serce, nerki, zwiększają ryzyko udaru i zawału. Ponadto coraz więcej badań wskazuje na związek patogenów ze skłonnością do miażdżycy naczyń krwionośnych.
Etiologia próchnicy jest złożona. Jej rozwojowi sprzyja kilka czynników: chorobotwórcze bakterie tworzące na zębach płytkę bakteryjną, resztki pokarmowe zawierające cukier, anatomiczne zagłębienia w zębach tworzące nisze, w których bytują bakterie.

Zęby należy myć od momentu kiedy się pojawią w jamie ustnej czyli u dzieci. Po umyciu dzieciom nie wolno dawać słodkiego soku czy mleka przed snem.

Małe dzieci najczęściej protestują kiedy rodzice zabierają się za mycie ich zębów. Nie ma co się tym przejmować. Dziecko w końcu zrozumie nieuchronność tych zabiegów, a z czasem samo zechce mieć czyste zęby, bo będzie do tego stanu przyzwyczajone. Jeśli maluch potrafi już wypluwać to należałoby użyć pasty z fluorem. Osoby dorosłe oprócz pasty do zębów powinny używać płukanki i nitkować zęby lub stosować specjalne szczoteczki międzyzębowe. W mojej opinii utrzymywanie w czystości przestrzeni między zębami jest jeszcze ważniejsze niż mycie zębów. Jednocześnie jest to czynność zaniedbywana przez większość społeczeństwa. Gdy myjemy zęby czyścimy jedynie ok. 60% ich powierzchni, zaś pozostałe części zęba niedostępne szczoteczce pozostają wypełnione resztkami jedzenia oraz bakteriami. Efektem jest próchnica na powierzchniach stycznych zębów oraz zapalenie dziąseł co w konsekwencji prowadzi też do paradontozy.

Jaką pastę do zębów kupować?

Wszystkie pasty dostępne na rynku zawierające fluor. Gdy zagrożenie próchnicą u pacjenta jest duże rekomenduję pastę Colgate Duraphat 5000 ze zwiększoną ilością fluoru. Jeśli pacjent ma kłopoty z zapaleniem dziąseł polecane są specjalne pasty z chlorheksydyną. Natomiast jeśli pacjent cierpi na nadwrażliwość zębów proponujemy pastę typu Elmex Sensitive lub Sensodyne.

A co ze szczoteczką do zębów?

Moim pacjentom polecam szczoteczki elektryczne oraz soniczne gdyż są to rozwiązania dla leniwych. Jeśli ktoś lubi szczoteczkę manualną i ma dobrą technikę szczotkowania to najlepiej żeby wybierał taką o średniej twardości. Najważniejsze to w ogóle myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie, a co najważniejsze – nigdy nie iść spać z brudnymi zębami. Szczotkę należy wymieniać najrzadziej raz na 3 miesiące.

Jak myć zęby?

Nikt z nas nie rodzi się z instrukcją obsługi a skuteczne mycie zębów to też sztuka. Żeby mieć dobrze umyte zęby należy mieć dobrą szczoteczkę do zębów, pastę do zębów z fluorem oraz nitkę do zębów, która służy oczyszczaniu powierzchni stycznych. Należy również mieć metodę na oczyszczanie zębów.

Szczotkowanie zaczynamy od wewnętrznych powierzchni zębów czyli od języka na dole i od podniebienia na górze, dlatego że jest to najczęściej pomijana powierzchnia zębów przez pacjentów. Następnie szorujemy powierzchnie żujące i kolejno przechodzimy na powierzchnie policzkowe zębów. Najbardziej polecaną metodą jest metoda wymiatająca. Myjąc tylne powierzchnie zębów przednich górnych i dolnych szczoteczkę powinno się trzymać pionowo.

Znacznie trudniej utrzymać dobrą higienę pacjentom mającym wady zgryzu, ruchome protezy zębowe, nieprawidłowo założone plomby, ubytki próchnicowe, pozostawione korzenie zębów. Wszystkie te miejsca w jamie ustnej sprzyjają zaleganiu resztek pokarmowych jak również bakterii. Po wykonaniu sanacji jamy ustnej, tj. usunięciu korzeni, kamienia nad- i poddziąsłowego, wymianie wypełnień i uzupełnień protetycznych, dużo łatwiej o utrzymanie higieny jamy ustnej na wysokim poziomie.

Jak często chodzić na kontrolę do dentysty?

Najlepiej zjawić się w gabinecie raz na pół roku na kontrolę oraz skaling. Jeśli pacjent ma tendencję do próchnicy i dużo wypełnień to należałoby to robić raz na 3 miesiące.