KONTAKT

Przychodnia Stomatologiczna Aquarius

lek. dentysta
Urszula Wieczerniak
ul. Wałowa 28 nr lok 11-12
84-200 Wejherowo

Higiena jamy ustnej

Przekonanie pacjentów o tym, że aby mieć zdrowe zęby trzeba często chodzić do dentysty jest błędne. Najważniejsze dla zdrowia jamy ustnej są czynności, które pacjent wykonuje systematycznie w domu. Żaden lekarz nie zastąpi codziennej właściwej higieny uzębienia, a tylko taka dbałość gwarantuje utrzymanie zdrowych i żywych zębów do późnej starości.
Jednak nikt z nas nie rodzi się z instrukcją obsługi a skuteczne mycie zębów to też sztuka. Żeby mieć dobrze umyte zęby należy mieć dobrą szczoteczkę do zębów, pastę do zębów z fluorem oraz nitkę do zębów, która służy oczyszczaniu powierzchni stycznych. Należy również mieć metodę na oczyszczanie zębów.

Higiena jamy ustnej

Najczęściej polecamy szczoteczki do zębów z włóknami średniej twardości. Szczoteczki miękkie służą osobom z rozległym, silnym stanem zapalnym dziąseł oraz po zabiegach chirurgicznych a także dzieciom. Szczoteczki elektryczne są również bardzo skuteczne, tym bardziej, że nie wymagają wykonywania dodatkowych ruchów wymiatających. Zadaniem pacjenta jest jedynie przesuwanie główki szczoteczki od jednego zęba do kolejnego.
Szczotkę należy wymieniać najrzadziej raz na 3 miesiące. Zużytą szczoteczką nie umyjemy dobrze zębów a możemy uszkodzić dziąsła. Szczotkowanie zaczynamy od wewnętrznych powierzchni zębów czyli od języka na dole i od podniebienia na górze, dlatego że jest to najczęściej pomijana powierzchnia zębów przez pacjentów. Następnie szorujemy powierzchnie żujące i kolejno przechodzimy na powierzchnie policzkowe zębów. Najbardziej polecaną metodą jest metoda wymiatająca. Myjąc tylne powierzchnie zębów przednich górnych i dolnych szczoteczkę powinno się trzymać pionowo. Zęby należy myć minimum dwa razy dziennie przez około 2 minuty.
Pamiętajmy także o czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną. W trudno dostępnych dla szczoteczki przestrzeniach gromadzą się resztki jedzenia i płytka nazębna. To idealna pożywka dla bakterii, odpowiedzialnych za rozwój próchnicy i paradontozy. Nitkować zęby należy codziennie, przynajmniej raz po wieczornym umyciu zębów.

Znacznie trudniej utrzymać dobrą higienę pacjentom mającym wady zgryzu, ruchome protezy zębowe, nieprawidłowo założone plomby, ubytki próchnicowe, pozostawione korzenie zębów. Wszystkie te miejsca w jamie ustnej sprzyjają zaleganiu resztek pokarmowych jak również bakterii. Po wykonaniu sanacji jamy ustnej, tj. usunięciu korzeni, kamienia nad- i poddziąsłowego, wymianie wypełnień i uzupełnień protetycznych, dużo łatwiej o utrzymanie higieny jamy ustnej na wysokim poziomie.